Dzień Bezpiecznego Internetu 2020: Działajmy razem!

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day, SID) obchodzony jest w Europie pod hasłem: „Działajmy razem!” i zachęca do współtworzenia twórczego i bezpiecznego środowiska online.

Gry, filmy i media społecznościowe — Internet to cyfrowy plac zabaw dla dzieci i młodzieży. Niekończące się przestrzenie i niezliczone możliwości otwierają się za naciśnięciem jednego przycisku. W Internecie dzieci mogą znaleźć treści edukacyjne i rozrywkę odpowiednie dla młodych ludzi, od pomocy przy rozwiązywaniu zadań szkolnych po ekscytujące gry i rozmowy z przyjaciółmi. Jednak nie wszystkie zasoby Internetu są dobre dla dzieci i młodzieży. Pomóżmy młodemu pokoleniu rozwijać się swobodnie w sieci i bez obawy poznawać nowe media.

Czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu (SID)? 

Dzień Bezpiecznego Internetu to globalna inicjatywa zapoczątkowana w 2004 roku przez Unię Europejską mająca na celu poprawę bezpieczeństwa w sieci. Każdy może aktywnie włączyć się w jego obchody – instytucje, firmy, organizacje, stowarzyszenia oraz osoby prywatne. Jak pokazują badania, w zeszłym roku internauci poświęcali na surfowanie po Internecie ponad 6 godzin i 42 minuty dziennie (połowa tego czasu obejmuje urządzenia mobilne), co daje ponad 100 dni online. Liczba godzin spędzanych w wirtualnym świecie jednak wciąż wzrasta. Najwięcej czasu w internecie spędzają w szczególności dzieci i młodzież, korzystając z portali społecznościowych i komunikatorów. Często jednak nie przywiązują oni wagi do bezpieczeństwa swoich danych osobowych, co stanowi zagrożenie dla ich tożsamości cyfrowej.

Jak można chronić się w sieci?

Zabezpiecz konta

Twoje dziecko powinno chronić swoje konta za pomocą bezpiecznych haseł, aby nikt nie mógł opublikować czegoś paskudnego w jego imieniu. Te hasła nie powinny być nikomu ujawniane — nawet przyjaciołom. Ponadto powinno zawsze się z nich wylogowywać po zakończeniu korzystania z komputerów publicznych. Smartfon także powinien być zabezpieczony, np. kodem PIN.

Uważaj na zdjęcia

Kiedy ktoś zrobi zdjęcie Twojemu dziecku, zapytaj fotografa, co zamierza z nim zrobić i miej oko na jego profil. W razie potrzeby, jeśli nie czuje się z nim komfortowo, powinniście poprosić fotografa o jego skasowanie. Dzięki prawu nikt nie może fotografować Twojego dziecka i publikować jego wizerunku bez jego wiedzy lub wbrew jego woli. W każdej chwili można podjąć działania prawne przeciwko publikacji takiego zdjęcia.

Nie wywieraj presji

Jeśli ktoś próbuje wywrzeć presję na Twoim dziecku, zaleca się ostrożność. Wyjaśnij mu, że nikt nie powinien być do niczego zmuszany. Naucz je, aby wyznaczało wyraźne granice i mówiło „nie” temu, czego nie chce.

Nie bój się prosić pomoc

Powiedz swojemu dziecku, że bez względu na rodzaj zastraszania, w razie nagłej potrzeby zawsze może uzyskać pomoc. Stwórz atmosferę zaufania. Poczuje się bezpiecznie, gdy będzie mogło zwrócić się do ciebie ze swoimi obawami.

Nie rozmawiaj z nieznajomymi

Wyjaśnij swojemu dziecku, że powinno być ostrożne w stosunku do próśb o przyjaźń ze strony nieznajomych. Bycie popularnym i posiadanie wielu przyjaciół jest miłe — ale może być również niebezpieczne. Jeśli zna kogoś tylko z Internetu, powinno pozostać w stosunku do niego ostrożny i podejrzliwy. Porozmawiaj z nim o ryzyku zawierania takich znajomości.

Zachowaj tajemnicę

Miejsce zamieszkania, szkoła, numer telefonu komórkowego i hasło powinny pozostać tajemnicą — szczególnie dla osób, które znają Twoje dziecko tylko z Internetu.

Posty z głową

Wyjaśnij dziecku, że przed umieszczeniem postu powinno zastanowić się, czy w przyszłości będzie z niego zadowolone. Sieć niczego nie zapomina. Dotyczy to również zdjęć wysyłanych do znajomych za pośrednictwem komunikatora. Niektóre aplikacje społecznościowe oferują funkcję autodestrukcji dla zdjęć i filmów, która automatycznie usuwa wybrane pliki z urządzenia nadawcy i odbiorcy po określonym czasie. Ogólnie rzecz biorąc, Twoje dziecko powinno publikować treści, które nie będą dla niego niewygodne czy krępujące.

Zgłaszaj hejt

Jeśli ktoś przekroczy granicę, Twoje dziecko może zgłosić taki post bezpośrednio na Facebooku, Instagramie, czy innym portalu społecznościowym. Nieprzyjemne kontakty mogą zostać zablokowane, a wpisy mogą zostać zgłoszone jako obraźliwe czy narażające Twoje dziecko lub inne osoby.

Nie zostań sprawcą

To w porządku nie przepadać za każdym tak samo. Ale obrażanie, grożenie lub umniejszanie kogoś publicznie nie jest rozwiązaniem. Uświadom Twoje dziecko, aby bez względu na wszystko, zawsze pozostało uczciwe i rozwiązywało problemy bezpośrednio z innymi ludźmi.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...