Dziecko w wirtualnym świecie

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach, dostęp do komputera, nawet u najmłodszych dzieci, jest nieunikniony. Widok dziecka w wózku obsługującego tablet już nikogo nie dziwi.

Warto jednak mieć na uwadze kilka kwestii, które pozwolą korzystać z technologii w bezpieczny sposób. Nie możemy uniknąć postępu technologicznego, ale możemy wychować mądre dziecko, które będzie z nich korzystać we właściwy sposób.

  1. Zanim wprowadzisz dziecko w świat Internetu, porozmawiaj z nim o pewnych zasadach bezpieczeństwa, których musi przestrzegać. Powiedz, że nie może nigdy podawać nikomu swoich danych osobowych, wysyłać zdjęć, pobierać nieznanych plików. Małe dziecko nie będzie także potrafiło interpretować przeglądanych treści – nie zrozumie, które z nich są prawdziwe, a które nie – ta umiejętność przesiewania informacji wymaga wprawy i powinieneś ją z dzieckiem przećwiczyć.
  2. Postaraj się, aby dziecko swoje pierwsze kroki w Internecie stawiało tak jak swoje pierwsze kroki w życiu – przy twojej pomocy i w twoim towarzystwie. Usiądźcie do komputera wspólnie i pokaż krok po kroku, jak działają jego wszelkie funkcjonalności. Maluch zapewne będzie zainteresowany głównie bajkami, grami czy rysunkami ulubionych postaci z filmów. Jednak wraz z wiekiem jego zainteresowania będą się poszerzać – staraj się mu towarzyszyć w odkrywaniu nowych zakamarków cyberprzestrzeni. Jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym warto zrobić dla niego tablice, na której będą określone zasady korzystania z komputera – mówi psycholog i terapeuta Magdalena Rak. Dodatkowo warto po prostu rozmawiać z dzieckiem o tym, co robiło na komputerze i poprosić o to, aby coś rodzicowi pokazało. To bardzo skuteczna metoda wychowawcza jak czasami rodzic staje w roli ucznia i pozwala żeby to dziecko zapoznało go ze swoją ulubioną grą czy stroną internetową – dodaje.
  3. Na początku ustalcie konkretną ilość czasu, jaką dziecko spędzi przy komputerze. Jeśli obawiasz się o niedopełnienie zasad – pomocne mogą okazać się pewne programy, które o ustalonym czasie odetną dostęp do Internetu (np. G DATA INTERNET SECURITY).
  4. Ustal z dzieckiem, jakie strony są dla niego interesujące, na które może wchodzić, a których według ciebie nie powinien odwiedzać i wyjaśnij dlaczego – możesz śmiało powiedzieć, że na danej stronie nie zawsze są odpowiednie treści, a ty chcesz dla swojego malucha tego, co najlepsze. Każda nowo odkryta strona powinna być przez ciebie sprawdzona. Z racji, że może to zająć jednak trochę czasu, warto wykorzystać czarne/białe listy, które dostępne są w różnych pakietach oprogramowania antywirusowego G DATA.
  5. Swoje kompetencje wspieraj programami dla rodziców – jest ich obecnie na rynku bardzo dużo i dzięki nim będziesz pewien, że Twoje dziecko jest bezpieczne – mowa o antywirusach i programach blokujących nieodpowiednie treści (wykorzystać do tego można m.in. funkcję “kontrola rodzicielska”, która znajduje się w oprogramowaniu antywirusowym G DATA).
  6. Nie krytykuj, nie zastraszaj, nie wyśmiewaj – jeśli dziecko w przyszłości ma mieć do ciebie zaufanie i pokazywać przeglądane strony lub informować o przykrościach, które go spotkały – musisz wykazać się cierpliwością i pełnym zrozumieniem.

Mamy nadzieję, że kilka wskazanych przez nas zasad okaże się pomocne w stawianiu pierwszych kroków w Internecie. Dajcie znać czy macie też jakieś swoje sprawdzone metody?

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...