Czy posiadanie kilku różnych programów antywirusowych zainstalowanych na jednym komputerze to dobry pomysł? Absolutnie nie! Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz, dlaczego nie powinieneś tego robić.
Dwa antywirusy to źródło kłopotów
Chociaż w teorii takie „podwójne zabezpieczenie” może wydawać się bardzo dobrym rozwiązaniem, to rzeczywistość znacznie różni się od założeń. Nie tylko nie pomoże Ci to zwiększyć ochrony Twojego komputera, ale wręcz przeciwnie, może wpłynąć znacząco na jej pogorszenie. Dodatkowo działanie dwóch antywirusów będzie wiązać się z pochłanianiem ogromnej ilości Twoich sprzętowych zasobów i przyczyni się do spowolnienia i niestabilności systemu.
Programy antywirusowe są cenione nie tylko przez swoją skuteczność, ale także prostotę obsługi i funkcjonalność. Stanowią cichą ochronę, która działa w tle i praktycznie nie wymaga od użytkownika podejmowania żadnych akcji samemu. To jedna z przyczyn ich ogromnej popularności. W momencie, w którym obciążysz swój komputer więcej niż jednym antywirusem, stanie się on zauważalnie wolniejszy, zacznie się zacinać, a korzystanie z jego funkcjonalności stanie się prawdziwą udręką. Z praktycznego punktu widzenia, taki stan nie różni się znacząco od zainfekowania sprzętu złośliwym oprogramowaniem.
A co z ochroną przed wirusami? Dwa programy antywirusowe na jednym komputerze niestety nie spełnią swojego zadania dwa razy lepiej. Musisz pamiętać, że większość antywirusów działa w czasie rzeczywistym, non stop monitorując i neutralizując zagrożenia, o których Ty nawet nie zdajesz sobie sprawy. W momencie, w którym dwa osobne programy zaczną skanować te same pliki i aktywność, dojdzie do swego rodzaju konfliktu interesów. Zaczną one sobie wzajemnie przeszkadzać i traktować się jak wirusy, powodując przy tym niestabilność systemu. W następstwie tych działań sprawią, że Twoja sieć i sprzęt staną się bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju ataki (gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta – to stare przysłowie ma niestety zastosowanie również w przypadku złośliwego oprogramowania). W rezultacie nie będziesz mógł polegać w pełni na żadnym z zainstalowanych antywirusów i oba staną się bezużyteczne.
Dwa programy antywirusowe na jednym komputerze – jak to działa?
Jak to wszystko wygląda w praktyce? Gdy dwa antywirusy działają na jednym komputerze, to wzajemnie ograniczają swoją działalność. Dochodzi do sytuacji, w których te próbują się wzajemnie wyłączyć. Oba programy zaangażowane w te dodatkowe procesy (zarówno w inicjowanie ich, jak i powstrzymywanie), nie będą w stanie osiągnąć optymalnego poziomu zabezpieczeń, który chroniłby Twój system przed atakami złośliwego oprogramowania.
Czym jeszcze może skutkować tego typu działanie? Między innymi zasypaniem Cię fałszywymi alertami na temat zagrożeń, które nie będą dotyczyły prawdziwych wirusów i infekcji, ale drugiego antywirusa. Kolejne ostrzeżenia będą dotyczyć szkodliwego oprogramowania, które zostało już zneutralizowane przez jeden z programów, ale drugi wciąż będzie postrzegał je jako zagrożenie. Tego rodzaju „przepychanki” mogą także skutkować problemami z utrzymaniem połączenia internetowego, samoistnym wyłączaniem i włączaniem programów lub ich całkowitym blokowaniem, konfliktem skanerów poczty, zapory ogniowej i nie tylko. Lista potencjalnych kłopotów jest bardzo długa.
Zasadniczo nie ma scenariusza, w którym wspólne działanie dwóch programów antywirusowych na jednym komputerze byłoby pożądane. Istnieją sposoby na to, by obejść tego rodzaju konflikty (na przykład poprzez wyłączenie skanowania w czasie rzeczywistym w jednym z antywirusów), ale jest to problem, który w ogóle nie zaistnieje, jeżeli po prostu nie będziesz instalować dwóch programów naraz. Zdecydowanie lepiej jest postawić na jeden sprawdzony antywirus, który zajmie się całościową ochroną systemu.
Czy można mieć dwa antywirusy? Można, ale nie warto!
Jak wykazaliśmy wyżej, posiadanie dwóch programów antywirusowych zainstalowanych na jednym komputerze jest jak najbardziej możliwe, ale stwarza wyłącznie problemy. Z tego powodu zachęcamy do zainwestowania w jeden porządny antywirus i poleganiu wyłącznie na nim.
Współczesne programy do walki ze szkodliwym oprogramowaniem są bardzo wszechstronne i zapewniają kompletną ochronę dla Twojej sieci. Radzą sobie nie tylko ze skanowaniem systemu w czasie rzeczywistym, ale także stałą aktualizacją bazy danych wirusów, diagnostyką urządzeń podłączanych do komputera, sprawdzaniem poczty i jej filtrowaniem, ustawianiem zapory ogniowej i wieloma innymi rzeczami. Korzystając z jednego antywirusa, będziesz mógł upewnić się, że działa on zgodnie ze swoim założeniem i może poświęcić wszystkie wykorzystywane przez siebie zasoby na skuteczną ochronę Twojego komputera i systemu.
Jeżeli szukasz najlepszej możliwej ochrony dla Twojego komputera, zachęcamy do zapoznania się z ofertą G DATA w kategorii programów antywirusowych. Z pewnością znajdziesz u nas pakiety, które w stu procentach spełnią Twoje oczekiwania i zapewnią Ci pożądane bezpieczeństwo.