Cyberbezpieczeństwo – już co trzecia rodzina padła ofiarą phishingowego e-maila

Badania pokazują, że korzystanie z urządzeń w gospodarstwie domowym przez dzieci zwiększa ryzyko cyberataków. 

Niestety wiadomości phishingowe mogą  docierać wszędzie, niezależnie od tego, czy z urządzenia korzysta się w domu, czy w pracy. Najnowsze badanie “Cyberbezpieczeństwo w liczbach” mówi o tym, że ryzyko takiego ataku zwiększa się w momencie, kiedy z urządzeń zaczynają korzystać dzieci. Aż 35% ankietowanych, którzy mają dzieci padło ofiarą e-maili phishingowych. 

Wiadomości phishingowe są nadal jednym z najbardziej popularnych zagrożeń w sieci.  Cyberprzestępcy działają podstępnie, chcąc dotrzeć do wrażliwych danych użytkownika, takie maile wpływają codziennie na tysiące skrzynek prywatnych i firmowych. Najnowsze badanie przeprowadzone przez specjalistów G DATA pokazuje, że to rodziny z dziećmi są bardziej narażone na ataki phishingowe. Już w co trzeciej rodzinie  został przeprowadzony z powodzeniem atak wyłudzenia danych. Powodem takiego wyniku może być fakt, że stale obniżany jest wiek osób korzystających z urządzeń podłączonych do sieci. Już co trzecie dziecko między szóstym a dziewiątym rokiem życia ma na własny użytek smartfona. Na wzrastający trend w tym zakresie ma wpływ obecna sytuacja pandemiczna oraz konieczność nauki zdalnej dzieci i młodzieży. 

Grafika przedstawiająca ryzyko ataku phishingowego
Tim Berghoff Specjalista ds. bezpieczeństwa G DATA CyberDefense

Więcej osób w gospodarstwie domowym, to większe niebezpieczeństwo otrzymania e-maili phishingowych. Młodzi ludzie z racji braku dużego doświadczenia w radzeniu sobie z cyber niebezpieczeństwem są naturalnie najbardziej atrakcyjną grupą docelową przestępców. Wykorzystują oni fakt, że wiadomości ostrzegawcze lub inne powiadomienia są pomijane automatycznie, a zagrożenie rozprzestrzenia się wtedy bez problemu. Dzieci i młodzież mają zdecydowanie mniejsze opory przed podawaniem swoich danych w sieci w porównaniu do dorosłych, dlatego też tak ważne jest, aby rodzice edukowali w tej materii swoje potomstwo. Najlepszym rozwiązaniem byłaby gra lub zabawa, która pokazałaby realny problem i dobry sposób postępowania. 

Tim Berghoff
Specjalista ds. bezpieczeństwa w G DATA

Wzrasta liczba ukierunkowanych ataków phishingowych

Dorośli są również narażeni na ataki cyberprzestępców, którzy wykorzystują podstępne metody do wyłudzenia wrażliwych danych. Na tego typu inwazje należy uważać szczególnie w środowisku zawodowym, badanie podaje, że 21% ankietowanych padło ofiarą wiadomości phishingowej właśnie w biurze. Chociaż nadal w przeważającym stopniu wykorzystuje się masowe e-maile, które trafiają na tysiące różnych skrzynek, to wzrasta zagrożenie mailami skierowanymi do konkretnego użytkownika. Przestępcy śledzą swoją ofiarę na portalach społecznościowych lub na stronie głównej firmy, wykorzystują również złośliwe oprogramowania, aby śledzić istniejącą historię e-maili i tworzyć na jej podstawie spersonalizowaną wiadomość phishingową. Te metody są bardzo niebezpieczne, gdyż ofiara może uznać taką wiadomość za prawdziwą. Spear phishingowe e-maile, czyli właśnie te spersonalizowane, bardzo łatwo przybierają postać wiarygodnych ze względu na zawarte informacje, co zwiększa ryzyko powodzenia przeprowadzonego ataku. 

Opracowanie “Cyberbezpieczeństwo w liczbach” zawiera dużo informacji i przygotowaną szczegółowo metodologię. Badanie przeprowadzono na 5000 ankietowanych, co daje powód by uznać wyniki za wiarygodne, gdyż próba jest liczniejsza, od ogólnie przyjętej normy. 

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...