Bezpieczeństwo w sieci – 6 postanowień noworocznych

Minęło zaledwie kilka dni Nowego Roku, a cyberprzestępcy już zdążyli rozpowszechnić tysiące nowych programów ze złośliwym oprogramowaniem do kradzieży danych osobowych i szantażowania osób przy użyciu ransomware. G DATA zebrała najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa IT, które w nowym roku z pewnością przydadzą się każdemu użytkownikowi internetu. 

Ransomware i Trojan bankowy to tylko dwa rodzaje złośliwego oprogramowania, które cyberprzestępcy będą nadal wykorzystywać do ataków na użytkowników sieci w 2018 roku. Zatem każdy internauta powinien skupić się nie tylko na spełnianiu noworocznych postanowień o regularnych ćwiczeniach czy zdrowej diecie, ale również zacząć myśleć o własnym bezpieczeństwie IT.

– “W 2018 roku wśród noworocznych postanowień każdego użytkownika internetu, powinno znaleźć się sprawdzenie stanu bezpieczeństwa komputera, a w razie potrzeby jego poprawa. Internauci nie powinni również zapominać o swoich urządzeniach mobilnych, gdyż w przeciwnym razie cyberprzestępcom będzie łatwo wykraść ich kontakty, zdjęcia lub inne dane osobowe” – wyjaśnia Robert Dziemianko z firmy G DATA.

6 noworocznych postanowień dotyczących bezpieczeństwa IT na 2018 r:

Zainstaluj antywirusa:

Wydajne oprogramowanie zabezpieczające powinno być standardem w każdym komputerze PC i urządzeniu mobilnym. To bez wątpienia pomoże skutecznie chronić nasz sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami sieciowymi. Pomocne jest również regularne aktualizowanie, a jeżeli licencja wygasła, powinna zostać niezwłocznie przedłużona lub odnowiona.

Zainstaluj dostępne aktualizacje:

W przypadku systemu operacyjnego oraz wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerze stacjonarnym i urządzeniu mobilnym, należy zainstalować dostępne aktualizacje. Nieaktualne programy, które nie są już aktualizowane przez wydawcę, należy usunąć i zastąpić je  nowym oprogramowaniem.

Usuń konta, które nie są już potrzebne:

Niezależnie od tego, czy są to dostawcy usług płatniczych, poczty elektronicznej, sieci społecznościowe czy sklepy internetowe – zweryfikuj, czy z wszystkich faktycznie korzystasz. Dzięki temu zminimalizujesz możliwość kradzieży danych.

Zmień hasła:

Użytkownicy powinni okresowo zmieniać hasła swoich kont, które posiadają w sklepach internetowych lub portalach społecznościowych, a dla każdej witryny internetowej powinni używać unikalnego hasła. Silne hasło składa się z przypadkowej sekwencji dużych i małych liter oraz cyfr. Podczas zarządzania hasłami przydatny może okazać się menedżer haseł.

Stwórz kopie zapasowe ważnych danych:

Zrobienie backupu systemu zapewnia, że użytkownik będzie posiadać kopię wszystkich danych, takich jak zdjęcia rodzinne lub filmy wideo. Za pomocą obrazu systemowego można również utworzyć kopię zapasową dysku twardego z wszystkimi zainstalowanymi programami. Skuteczne programy zabezpieczające, takie jak G DATA Internet Security lub Total Security, obejmują moduł tworzenia kopii zapasowych. To eliminuje konieczność zakupu dodatkowego oprogramowania.

Pobieraj aplikacje tylko z bezpiecznych źródeł:

Aplikacje powinny być pobierane wyłącznie z zaufanych źródeł, takich jak Google Play, Apple App Store lub od dostawców i producentów urządzeń. W szczególności należy krytycznie podchodzić do sytuacji, w której aplikacje wymagają od nas autoryzacji.

Michał Łabęcki | P.o. Kierownika marketingu

Michał Łabęcki
P.o. kierownika marketingu
E-mail: [email protected]

Przeczytaj również ...