Korzystanie z internetu w dzisiejszych czasach wiąże się z ciągłym śledzeniem naszych kroków. Robią to zarówno dostawcy internetu, jak i instytucje rządowe oraz prywatne. Oprócz nich Twoje działania w sieci mogą monitorować także cybernetyczni przestępcy. Sprawdź jak się przed tym chronić.
Anonimowość w internecie – jakie korzyści?
Korzystanie z sieci i zachowanie prywatności swoich danych wciąż jest jeszcze możliwe, o ile zna się odpowiednie sposoby. Dlaczego warto je poznać? W ten sposób zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne w kontekście tego, że duża część życia współczesnego człowieka toczy się online. To w internecie dba się o swoją bankowość, zawiera umowy oraz transakcje i wiele innych.
Podstawową zaletą dbania o anonimowość w sieci jest ochrona swoich danych poufnych. Przykładem mogą być wszelkie informacje na temat loginów i haseł, które mogą pozwolić hakerom na dostęp do Twoich prywatnych aktywów i w konsekwencji kradzież oraz innego rodzaju oszustwa.
Jeżeli nie zachowujesz anonimowości w internecie, Twoje dane są narażone także na wykorzystanie nie tylko przez hakerów. Wszelkiego rodzaju firmy marketingowe gromadzą informacje na temat Twojego zachowania w internecie, by móc personalizować dla Ciebie swoje treści reklamowe. Samo w sobie nie byłoby to jeszcze takie złe, ale często takie bazy danych są sprzedawane kolejnym podmiotom i rozpowszechniane bez Twojej wiedzy. W ten sposób mnożą się miejsca, z których potencjalnie mogą wyciec informacje na Twój temat.
Kolejną zaletą zachowania anonimowości w internecie jest po prostu możliwość dyskretnego przeglądania zawartości sieci i udzielania się w niej. W dobie powszechnego social media i stalkowania nie każdy chce, by jego internetowa aktywność była powszechnie znana. Istnieją również tematy, na przykład zdrowotne, w których zachowanie poufności jest jak najbardziej wskazane.
Wymienione wyżej powody powinny być wystarczającą zachętą dla każdej osoby, która chciałaby poznać sposoby na zwiększenie swojej prywatności w internecie.
Mity o anonimowości w sieci
Nie ma co ukrywać, dla większości osób korzystanie z komputera ogranicza się do znajomości jego podstawowych funkcji. Kwestie bezpieczeństwa nie są wiadome dla wszystkich. Z tego powodu przez lata narosło sporo mitów o anonimowości w sieci.
Jedynym z nich jest na przykład przeświadczenie, że korzystanie z przeglądarkowego trybu incognito jest wystarczającym zabezpieczeniem prywatności. Prawda jest niestety całkowicie inna. Tego rodzaju tryby zapewniają Ci anonimowość, ale tylko lokalnie. Pomagają ukryć historię przeglądania przed innymi użytkownikami danego komputera, ale nie maskują w żaden sposób Twojej obecności w sieci. Dostawca internetu (i nie tylko) wciąż będzie w stanie sprawdzić jakie strony odwiedziłeś.
Używanie trybu prywatnego nie ochroni Cię także przed złośliwym oprogramowaniem szpiegującym. Hakerzy będą bez większych problemów w stanie prześledzić Twoją aktywność i wykraść dane wpisywane podczas korzystania z zakładek incognito.
Jak być anonimowym w sieci?
Najlepszą metodą na zwiększenie swojej prywatności w sieci, dostępną dla każdego użytkownika, jest skorzystanie z VPN. Ten skrót oznacza wirtualną sieć prywatną, która stanowi bezpieczniejszy sposób na korzystanie z internetu.
VPN działa na zasadzie przekierowania wysyłanych i odbieranych danych przez specjalny serwer. Są one kodowane na wejściu i rozkodowywane na wyjściu, dzięki czemu po drodze nikt nie może ich rozszyfrować. Tego rodzaju zabieg nazywa się też często tunelowaniem.
W jaki sposób zwiększa to anonimowość w sieci? Przede wszystkim ukrywa to Twoją aktywność przed dostawcą internetu. Jeżeli łączysz się za pośrednictwem VPN, to prześledzenie Twoich działań staje się znacznie trudniejsze.
To także doskonałe zabezpieczenie w przypadku częstego korzystania z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi. Tego rodzaju połączenia dostępne na przykład w centrach handlowych, na dworcach i lotniskach, są bardzo często wykorzystywane do przeprowadzenia ataków przez hakerów. Jeżeli łączysz się z publiczną siecią przy pomocy VPN, to niwelujesz tego typu zagrożenia.
VPN zwiększa także Twoją anonimowość w tym sensie, że umożliwia Ci odwiedzanie dowolnych stron internetowych, również takich, które są niedostępne dla Twojej rzeczywistej lokalizacji. Korzystając z wirtualnej sieci prywatnej, możesz swobodnie przełączać się między serwerami i uzyskać dostęp do witryn oraz usług, które są na przykład zablokowane w Twoim kraju.
Anonimowość w sieci – zagrożenia
Niezależnie od tego, czy korzystasz z internetu rekreacyjnie, czy zawodowo, zadbanie o zwiększenie swojej prywatności jest bardzo dobrym pomysłem. Pozwoli Ci to na uniknięcie wielu zagrożeń, które mogą poskutkować bardzo przykrymi konsekwencjami. Niektóre z nich wiążą się „tylko” z otrzymywaniem niechcianych treści marketingowych, ale część może być bardzo groźna i realnie Ci zaszkodzić. Z tego powodu zachęcamy do dalszego pogłębiania wiedzy na temat anonimowości w sieci i zagrożeń wynikających z jej ignorowania.