Security labs
Fakty i mity

Fakty i mity

Z pewnością zdarzało Ci się otrzymywać dobre rady oraz inne pól-prawdy w kręgu znajomych. W tym miejscu chcielibyśmy wyjaśnić parę popularnych przesądów.

Nikt nie przekazuje ich złośliwie. Często źródła stanowią przypuszczenia, pozorna wiedza, czy zasłyszane zalecenia. Zasada głuchego telefonu także bierze udział w zniekształcaniu faktów.

Nie przyniesie Ci krzywdy wiedza ich prawdziwego tła, a pozwoli zminimalizować ryzyko zostania ofiarą ataku cybernetycznego.

Wiele potencjalnych ofiar mówi: “Nie posiadam nic wartego kradzieży”. Jest to głównie bardzo subiektywna ocena, która niekoniecznie pokrywa się z punktem widzenia atakującego. Każdy ślad prywatnej informacji, nieważne jak mały, może stanowić wartość dla włamywacza i skutkować krzywdą wyrządzoną ofierze.

Nawet jeżeli nie przechowujesz absolutnie żadnych danych osobistych w systemie, w ogólnym rozrachunku, sam komputer jest interesującym łupem. Jeżeli system trafi pod kontrolę atakującego, może zostać użyty do nielegalnych celów, tworzyć część sieci obejmującej tysiące komputerów, które zdolne są do maskowania dalszej, nielegalnej działalności.

Czasem możesz stać się współwinnym, nie będąc nawet tego świadomym. Także wcale nie musisz być zamożny finansowo, by stać się ofiarą. Kryminaliści z radością zdobywają małe kwoty, aby nagle nie zwrócić na siebie uwagi.

Niestety, duży procent użytkowników PCtów nie docenia istoty wagi uaktualnień programów i systemu. Wielu nie jest nawet świadomych istnienia tych aktualizacji. Te naiwne nastawienie czyni szczególnie łatwym dla włamywaczy wykorzystywać luki bezpieczeństwa w nieaktualnych systemach, w szczególności tych znanych od wielu lat.

Obok regularnego aktualizowania systemu operacyjnego (pewien duży dostawca oprogramowania z Redmond, USA, prowadzi comiesięczne “patchdays”), regularne wyszukiwanie aktualizacji do programów zainstalowanych w systemie powinno nam wejść w nawyk. Dostawcy, jak Secunia oferują narzędzia służące do automatycznego wyszukiwania aktualizacji co pewien czas, spośród szerokiego spektrum aplikacji. Oczywiście nie należy przeoczyć częstego aktualizowania ochrony antywirusowej.