Wirusy na tablecie – jak je wykryć?

2022-03-03 10:24:00

Spowolniona praca tabletu może oznaczać, że jest on zawirusowany. To jednak tylko jeden z wielu sygnałów, które mogą wskazywać na obecność wirusów na tablecie. Z roku na rok liczba zagrożeń rośnie, a wirusy na urządzenia mobilne są równie popularne, jak te które szkodzą komputerom osobistym. Nic dziwnego, bo to właśnie na mobilnych aplikacjach ludzie logują się często na przykład do bankowości.

Wirusy na tablecie – jakie są ich cechy?

Bez względu na to, czy mówimy o wirusach na telefony komórkowe z systemem Android, czy też o wirusach na tablety z tym systemem, mają one identyczne cechy. Przede wszystkim infekcja nie musi oznaczać, że z urządzenia nie będzie dało się korzystać. Aktualnie tablet z wirusem może nie wzbudzać żadnych podejrzeń, ale w przyszłości możesz stracić ważne dla siebie dane, bądź też środki z konta bankowego online.

Nierzadko jednak, u osób, które korzystają z tabletów, wirusy dają o sobie znać w następujący sposób:

 • spowolniona praca urządzenia,
 • zmieniona strona startowa przeglądarki internetowej,
 • bardzo duża liczb reklam, które wyskakują podczas korzystania z aplikacji,
 • szybsze zużycie baterii,
 • większe zużycie danych (w przypadku, gdy tablet ma slot na kartę SIM).

Wirusy na tablecie – jakie najczęściej występują?

Najczęściej spotykane wirus na tablecie to:

 • robaki,
 • trojany,
 • ransomware,
 • oprogramowanie szpiegujące.

Robaki to wirusy, które bardzo często rozprzestrzeniają się za pośrednictwem wiadomości SMS, MMS, a także w różnych komunikatorach, takich jak Messenger lub WhatsApp.

Trojany są złośliwym oprogramowaniem instalowanym na urządzeniu razem z innymi aplikacjami. Bardzo często tego typu wirusy utrudniają korzystanie z aplikacji. Zdarza się również, że wirusy na tablecie nie pozwalają korzystać z urządzenia. Ransomware jest złośliwym oprogramowaniem, które blokuje dostęp do ważnych dla użytkownika plików, a następnie żąda okupu za ich odblokowanie.

Absolutnie nie można płacić cyberprzestępcom, a bardzo dobrym rozwiązaniem jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Oprogramowanie szpiegujące zwykle działa całkowicie niepostrzeżenie.. Tak wirus potajemnie przechwytuje między innymi: loginy, hasła, wrażliwe dane, a także treści wiadomości i przekazuje je hakerowi.

Wirusy na tablecie – jak sobie z nimi poradzić?

Podstawą jest dobry program antywirusowy na urządzeniu z Androidem bądź też na tablecie firmy Apple. Dla przykładu oprogramowanie antywirusowe od G DATA przeznczone na urządzenia mobilne jest wyposażone między innymi w: skaner złośliwego oprogramowania i kontrolę aplikacji. Dzięki takim funkcjom możliwe staje się szybkie pozbycie wirusa. Jest to rozwiązanie o tyle lepsze od przywracania ustawień fabrycznych urządzenia, że korzystając z G DATA nie tracisz cennych danych zapisanych w pamięci.

Jedną z możliwości usunięcia na tablecie wirusa jest również ręczne skasowanie szkodliwego oprogramowania. Aby to zrobić konieczne jest rozpoczęcie pracy w trybie awaryjnym. W tym celu przejdź kolejno do „Ustawienia”, „Aplikacje”, „Pobrane”, a następnie odinstaluj wszystkie aplikacje, które wzbudzają Twoje podejrzenia.

Kolejnym ze sposobów poradzenia sobie z problemem jest przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia. Jest to jednak działanie bardzo inwazyjne, gdyż w sytuacji, gdy je podejmujesz, tracisz wszystkie dane oraz programy. Będziesz musiał zainstalować je na nowo. Gdyby pojawiła się konieczność skasowania wszystkich danych, dobrze mieć przygotowaną kopię zapasową plików.

Ze wszystkich opisanych metod poradzenia sobie z wirusem najlepiej jest skorzystać z programu antywirusowego. Sprawdzone oprogramowanie od G DATA gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa nie tylko na urządzeniach z systemem Android, ale również na produktach marki Apple.

Wirusy na tablecie - profilaktyka

Dobrym sposobem jest również odpowiednia profilaktyka, czyli między innymi:

 • korzystanie z dobrego programu antywirusowego (na przykład G DATA),
 • nieotwieranie wiadomości e-mail od podejrzanych nadawców,
 • nieklikanie w reklamy, które pojawiają się na przykład na pulpicie,
 • regularne aktualizowanie systemu operacyjnego
 • tworzenie regularnie kopii zapasowych (nawet, gdy pojawi się na tablecie wirus i stracisz dane, będziesz mógł odzyskać zdecydowaną większość).

 

Wirusy na tablecie – dlaczego warto mieć dobry program antywirusowy?

Gdy pojawia się na tablecie wirus, dobry program antywirusowy potrafi szybko zneutralizować jego działanie i go usunąć. Co jednak w sytuacji, gdy użytkownik tabletu ignoruje problem zagrożeń w internecie i nie korzysta z żadnego programu antywirusowego? Hakerzy pracują w pocie czoła nad nowym złośliwym oprogramowaniem, a w sieci stale pojawiają się zagrożenia. Użytkownikom tabletów grozi na przykład:

 • kradzież danych osobowych,
 • ujawnienie oryginalnego adresu IP podczas korzystania z sieci VPN,
 • spowolnienie pracy urządzenia,
 • wysyłanie SMS/MMS w imieniu użytkownika tabletu (także na numery PREMIUM),
 • utrata środków finansowych (na przykład na skutek przechwycenia konta bankowości online).

To tylko część czyhających na właścicieli urządzeń mobilnych zagrożeń.

Pamiętaj o tym, aby rozsądnie postępować, serfując po sieci i nie zapomnij o zainstalowaniu wysokiej klasy oprogramowania antywirusowego.

Media: