AntiPhishing

2020-03-05 13:27:00

Według powszechnie dostępnych źródeł wiedzy w Polsce żyje ok. 120 gatunków ryb. Każda z nich dryfuje i żyje beztrosko, nie zdając sobie sprawy z grożącego jej życiu niebezpieczeństwa. Do najbardziej popularnych przynęt na ryby należą robaki lub ludzkie jedzenie, takie jak chleb czy kukurydza. Jednak wędkarze opracowali też bardziej wyrafinowane formy łowienia - na wykonane z różnych materiałów imitacje małych rybek i owadów, np. much. Tak niewiele wystarczy do oszukania innej istoty.

Nie inaczej jest w przypadku ludzi. W świecie Internetu to my, jego użytkownicy, wcielamy się w rolę ryb. Dobry antywirus może pomóc nam uchronić się przed atakami wędkarzy - hakerów. Wydawać by się mogło, że nie tak łatwo nas złamać.

Wyobraź sobie jednak, że dostajesz wiadomość od swojego banku, mówiącą o zablokowaniu twojej karty kredytowej lub informację o nieuregulowanych rachunkach. Zaniepokojony klikasz w link, który ma za zadanie przenieść cię na główną stronę instytucji a następnie do panelu logowania. W rzeczywistości nie jest to strona oryginalna, choć wygląda łudząco podobnie. Dane nie kłamią - coraz więcej osób nabiera się na tego typu ataki. Nic w tym dziwnego, powyższe wiadomości zaniepokoiłyby każdego uczciwego człowieka. Pomocą okazuje się tylko program antywirusowy.

Phishing - co to?

Phishing to oszustwo opracowane niemal do perfekcji. Logowanie do “banku” przebiega w pełni naturalnie - wpisujemy swoje dane osobowe, hasła, klucze dostępu. Następnie pojawia się wirujące kółeczko, symbol oczekiwania. I chociaż wydaje się, że wszystko jest w porządku, w tym czasie oszust może do woli wykorzystywać dane, które zostały podane mu jak na tacy. Może robić przelewy, edytować stałe zlecenia, czy odbiorców. Nie są to przypadki odosobnione.

Niestety dziś cyberprzestępczość rozwija się jak szalona a za sprawą nowoczesnych technologii ma do tego idealne warunki. Niech nikogo nie zmyli stereotyp dzieciaka z piwnicy. Mamy do czynienia z całymi sieciami przestępców, łowiących nas na swoje wędki, jednego po drugim. Jak zatem nie połknąć haczyka?

Oprócz tego, co może nasz antywirus, warto samemu zadbać o własne bezpieczeństwo. Zawsze czytajmy dokładnie treści wiadomości, weryfikujmy ich nadawców i zwracajmy uwagę na linki - często różnią się adresem od tych oryginalnych. Ale przede wszystkim podstawą bezpieczeństwa jest dobry program antywirusowy.

Jak zabezpieczyć się przed Phishingiem?

Antywirus G DATA zawiera w swoim wyposażeniu moduł AntiPhishing opracowany specjalnie do walki z tym konkretnym rodzajem ataku. Łączy się on z modułem AntiSpam, który już na początku blokuje niepożądane wiadomości dostarczane na nasze skrzynki mailowe. Program antywirusowy z modułem AntiPhishing zapobiega nie tylko rozprzestrzenianiu się uciążliwych treści przez pocztę elektroniczną, ale również wiadomości SMS, które ostatnio stają się wśród hakerów coraz bardziej popularne. Dla maksymalnego bezpieczeństwa zalecamy zapoznanie się z pełną listą modułów, jakie posiada najlepszy program antywirusowy G DATA.

Media: