AntiSpam

2020-02-20 12:48:00

Na pewno kojarzysz tę scenę z Harrego Pottera, w której główny bohater dostaje listowne powiadomienie, że dostał się do Hogwartu - szkoły magii i czarodziejstwa. I choć dla Harrego był to life changer, wuj Vernon nie zadowolił się tym faktem. Listy wciąż napływały, coraz częściej i częściej a ich ogromne ilości zasypywały cały dom. Tak mniej więcej można by przedstawić spam w realnym życiu. Jednak czym on jest w świecie Internetu?

Jak przebiegają ataki wirusowe za pomocą spamu?

Tak naprawdę od przedstawionego przykładu różni się tylko formą - jest elektroniczny, nie znajdziesz go fizycznie w skrzynce na listy. Celem ataku jest twoja poczta internetowa, email. Również inne komunikatory, takie jak np. wiadomości SMS mają w tym swój udział, jednak zdecydowanie najpopularniejszą formą przekazu spamu jest skrzynka mailowa.

Nie tylko ty, ale setki a może nawet tysiące ludzi dostają wiadomości o jednakowej treści. Nie zostało to w żaden sposób spersonalizowane, nie znamy tożsamości osoby rozsyłającej. Ale ty o tym nie wiesz, w końcu poczta to poczta. A ty lubisz dostawać wiadomości. To miłe, gdy ktoś o tobie pamięta. Antywirus? A co to i po co to komu? Niech mnie, to chyba twój szczęśliwy dzień! Czy ty właśnie otrzymałeś gorący kupon na elektryczną kosiarkę ogrodową? Klikasz w link i dzieje się to…

Zostałeś koncertowo skoszony przez hakerów. Takie wiadomości mogą być bardzo groźne. Dobry antywirus potrafi sobie z nimi poradzić, ale bez jego pomocy możesz wdepnąć w coś, w co nikt z nas nie lubi wdeptywać. Podejrzane linki mogą przekierować cię na łudząco podobne do oryginału strony, które chcą wydobyć twoje dane. Później plujesz sobie w brodę, w końcu sam wypełniłeś i wysłałeś ten formularz. Dobra robota! A wystarczyłby antywirus, który już na samym początku ostrzegł, że coś tam śmierdziało.

Inną formą połknięcia przynęty może być pobranie załącznika z takiej niepożądanej wiadomości. Razem z plikiem ściągasz na siebie złośliwe oprogramowanie pełne wirusów, robaków, szpiegów i innych nieprzyjemności. Kolejna niemiła sytuacja, którą antywirus opanowałby w trymiga. Dlatego właśnie tak ważnym jest, by program antywirusowy na stałe zagościł w twoim domu. Pomijając kwestię bezpieczeństwa, taki spam jest po prostu okropnie irytujący. Nie ma w nim żadnych wartościowych przekazów. To jak dostawanie codziennie tuzina gazetek reklamowych od nieistniejących sklepów - kompletnie bez celu.

Jak zabezpieczyć się przed niebezpiecznym spamem?

Remedium na spam może okazać się dobry antywirus, jednak my zalecamy wybrać ten najlepszy. Program antywirusowy G DATA posiada specjalny system AntiSpam chroniący urządzenia przed niechcianymi wiadomościami. Nasz antywirus uwalnia skrzynki mailowe od niebezpiecznych treści i pozwala użytkownikom na swobodne korzystanie z komputera. Antywirus G DATA został już wielokrotnie nagrodzony za swoje działanie i wciąż się rozwija, a system AntiSpam to tylko jeden z wielu modułów, który nasz program antywirusowy posiada w swojej ofercie.

Media: