Post Image

350 na godzinę – czyli zatrważająca liczba nowych złośliwych aplikacji na Android

2017-06-03 13:08:31

Około 72% użytkowników smartphone’ów na całym świecie korzysta z urządzeń z systemem operacyjnym Android (źródło: Statcounter). W pierwszym kwartale 2017 roku specjaliści od bezpieczeństwa G DATA odkryli ponad 750 000 złośliwych aplikacji dla popularnego systemu operacyjnego firmy Google. Liczby pokazują rosnącą skalę zagrożenia. Kwestie bezpieczeństwa dotyczą w szczególności urządzeń pochodzących od zewnętrznych dostawców. Aktualizacje pojawiają się z opóźnieniem albo wcale.

Smartphone’ów używamy w sieci do wielu rzeczy, takich jak korzystanie z bankowości internetowej czy robienie zakupów-  tłumaczy Tim Berghoff, Specjalista ds. Bezpieczeństwa G DATA.  Skala zagrożenia użytkowników wzrasta w związku z problemami z zakresu bezpieczeństwa powiązanymi z dostarczaniem aktualizacji dla systemu Android przez zewnętrznych dostawców – dodaje.

Ponad 750 000 nowych przykładów złośliwego oprogramowania dla systemu Android

Specjaliści od bezpieczeństwa G DATA w 2016 roku zidentyfikowali łącznie 3 246 284 przykłady złośliwych aplikacji dla systemu Android. Liczba ta jest najwyższa w historii, a prognozy na rok 2017 przewidują dalszy wzrost. Analitycy odkryli 750 000 nowych złośliwych aplikacji tylko w pierwszym kwartale 2017 roku. Przewiduje się, że w przeciągu całego roku pojawi się aż 3 500 000 nowych złośliwych aplikacji.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników

Niejasna procedura aktualizacji związana z zewnętrznymi dostawcami to dla użytkowników kolejne zagrożenie. Smartphone’y i tablety odgrywają ważną rolę w codziennym życiu prywatnym i zawodowym. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy je do bankowości internetowej, robienia zakupów czy załatwiania spraw zawodowych – system operacyjny musi być wyposażony nie tylko w kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające, ale także zawsze musi być pobrana jego najnowsza wersja. Luka w zabezpieczeniach stanowiąca łakomy kąsek dla hackerów może wyrządzić ogromne szkody. Jednak w przypadku wielu urządzeń mobilnych nie jest jasne, jak długo – jeśli w ogóle – urządzenia będą otrzymywać aktualizacje.  Najlepszym sposobem jest zatem odpowiednie zabezpieczenia sprzętu i śledzenie bieżących statystyk oraz porad dotyczących złośliwego oprogramowania.

Więcej informacji: https://blog.gdatasoftware.com/2017/04/29712-8-400-new-android-malware-samples-every-day


 

Media: