Post Image

Nowe wirusy atakują, co 4,2 sekundy

2017-04-17 13:41:00

Eksperci firmy G DATA Software przygotowali nowy raport zagrożeń czyhających w internecie. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami liczba wirusów i złośliwego oprogramowania dynamicznie się zwiększa.

- W pierwszym kwartale 2017 roku odkryliśmy 1,8 mln nowych typów wirusów i szkodliwego oprogramowan– mówi Łukasz Nowatkowski Dyrektor IT G DATA Software – Można powiedzieć, że liczba nowych zagrożeń jest porównywalna do przyspieszenia supersamochodu – zagrożenie pojawia się co 4,2 sekundy. W ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy jesteśmy narażeni więc na 6720 prawdopodobnych ataków.

Jakie zagrożenia są najniebezpieczniejsze? Po mimo zdecydowanie mniejszej ilościowo liczby nadal pozostają nim zagrożenia typu ransomware. Ich liczba w pierwszym kwartale 2017 roku dorównała wszystkim zagrożeniom ransomware, które odnotowano w 2016 roku. Wirusy takie jak Petya, Spora czy Locky przyczyniły się do wielu problemów indywidualnych i instytucjonalnych użytkowników.

Czy możemy więc spodziewać się aż 4 krotnego wzrostu liczby ataków mających na celu wyłudzenie okupu za zaszyfrowane dane?

- Jeśli tendencja ta się utrzyma – twierdzi Nowatkowski – to 4krotny wzrost tego typu zagrożeń jest jak najbardziej możliwy.

Eksperci twierdzą, że niedługo każdy z nas będzie musiał wyposażyć się w szereg specjalistycznego oprogramowania, które będzie chronić nas przed zagrożeniami w Internecie. Nie dotyczy to jedynie oprogramowania antywirusowego, ale również jego bardziej zaawansowanych form takich jak między innymi prywatne bezpieczne sieci VPN.

W czasie przygotowywania tego tekstu pojawiło się około 1000 nowych wirusów…

Więcej informacji i statystyk znajdziesz na naszym blogu – klikajbezpiecznie.pl

Media: