Feather Duster 2.0: wydajne narzędzie do przeprowadzenia wiosennych porządków w wersji cyfrowej

2017-04-10 08:43:00

Wiele osób wykorzystuje wiosenne porządki do przywrócenia blasku swoim mieszkaniom. Warto zadbać również o wiosenne porządki, ale w „wersji cyfrowej”. Zaliczają się do nich: oczyszczanie twardych dysków, instalowanie dostępnych programów oraz aktualizacje systemu operacyjnego i rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa (chroniącymi przed zagrożeniami internetowymi). A od czego zacząć? G DATA Wam podpowie! Poniżej 8 porad, jak podnieść bezpieczeństwo cyfrowe:

  1. Pozbądź się starych systemów operacyjnych i oprogramowania: Dla systemów Windows XP i wkrótce także Vista nie będą tworzone nowe aktualizacje związane z ochroną. Użytkownicy powinni pozbyć się starych systemów operacyjnych, ponieważ luki w zabezpieczeniach nie są na bieżąco zamykane i mogą zostać wykorzystane przez hackerów. Dotyczy to także przestarzałego oprogramowania, które nie jest już aktualizowane.
  2. Oczyść twardy dysk: Usuń dane w odpowiedni sposób. Nie wystarczy, że opróżnisz kosz! Gdy wyrzucasz dysk lub komputer, również pamiętaj o wyczyszczeniu twardego dysku lub o jego zniszczeniu. W ten sposób nie zostanie on wraz z wszystkimi danymi wystawiony jako używana część na takich portalach aukcyjnych jak np. Ebay. To samo dotyczy również wszelkich nośników pamięci, takich jak pendrive’y czy karty pamięci.
  3. Nie tylko oczyszczaj, ale także aktualizuj: System operacyjny oraz wszystkie aplikacje zainstalowane na komputerze, smartfonie lub tablecie wymagają regularnego aktualizowania. Programy, dla których producenci przestali już tworzyć aktualizacje powinny zostać usunięte lub zastąpione nowym oprogramowaniem.  
  4. Wykonuj backup ważnych danych: Szeroko zakrojone ataki złośliwego oprogramowania typu ransomware po raz kolejny pokazały, że dane można utracić raz na zawsze. Backup zabezpieczy rodzinne zdjęcia lub filmy. Dzięki niemu atak złośliwego oprogramowania lub włamanie się do komputera nie jest równoznaczne z utratą danych na zawsze. Zaawansowane rozwiązania ochronne, takie jak G DATA Total Security i G DATA Internet Security często mają wbudowany moduł do backupu oraz technologię zapobiegającą atakom złośliwego oprogramowania, co oznacza, że nie ma konieczności zakupu dodatkowego oprogramowania.
  5. Aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł: Aplikacje należy pobierać wyłącznie z zaufanych sklepów prowadzonych przez producentów i dostawców. Dla każdego pobrania należy uważnie sprawdzać wymagania.
  6. Zainstaluj zabezpieczenie: Wydajne oprogramowanie zabezpieczające wchodzi w skład podstawowej konfiguracji komputerów, Maców oraz urządzeń przenośnych. Powinno ono zapewniać kompleksową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem oraz innymi zagrożeniami.
  7. Nie zapisuj haseł w przeglądarce: Użytkownicy powinni domyślnie wyłączać w przeglądarkach funkcję „Zachowaj hasło”. Alternatywę stanowi manager haseł, np. w G DATA Total Security. Zapewnia on pełną ochronę haseł przed kradzieżą danych.
  8. Regularnie zmieniaj hasła: Hasła powinny zawsze zawierać przynajmniej osiem znaków, w tym kombinację małych i wielkich liter oraz cyfry, a także, jeśli to konieczne, znaki specjalne. Ponadto nigdy nie należy używać tego samego hasła na różnych portalach.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z komputera, smartfona czy tabletu, ważne jest, by systemy operacyjne oraz programy były zawsze aktualne, oraz by na bieżąco instalować wszelkie aktualizacje -  tłumaczy Tim Berghoff, G DATA Security Evangelist. Z reguły mamy dostęp do funkcjonalności, która automatycznie instaluje nowe poprawki. Zalecamy, by była cały czas włączona. Dzięki temu nie ma konieczności regularnego sprawdzania, czy nie pojawiły się aktualizacje programów – dodaje.