Bezpieczny Internet dla pracownika w podróży?

2017-04-05 13:54:00

W ostatnich miesiącach byliśmy wielokrotnie ostrzegani przed korzystaniem z publicznych sieci wi-fi. Do niedawna tego typu działanie było niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogliśmy łatwo stać się łupem cyberprzestępców. Wysyłane  przez nas dane, hasła, transakcje on-line nie były bezpieczne. W szczególności na atak narażeni byli użytkownicy telefonów komórkowych.

- Każdy z użytkowników mógł oczywiście zainstalować oprogramowanie antywirusowe przeznaczone dla urządzeń mobilnych – jednak korzystanie z publicznej sieci wi-fi, nie narażało nas tylko na wirusy, ale przede wszystkim na włamania do naszych urządzeń – mówi Łukasz Nowatkowski z firmy G DATA Software – Do niedawna standardowy użytkownik publicznych sieci wi-fi, nie był wstanie skutecznie bronić się przed włamaniami. Dlatego nasza firma opracowała dodatkową funkcjonalność, którą może wykorzystywać każdy użytkownik G DATA Mobile Internet Sceurity. Jest nim możliwość wykorzystania szyfrowanych połączeń VPN w trakcie surfowania, po niezabezpieczonej sieci.

Jak twierdzą eksperci, tego typu rozwiązania powinny szczególnie zainteresować przedsiębiorców, bez względu czy mamy do czynienia z dużą, średnią czy małą firmą. Zdecydowana większość z nas korzysta z urządzeń mobilnych w celach służbowych. Bardzo często wysyłane przez nas informacje
i nasza „działalność” w sieci przedstawia istotną wartość dla przedsiębiorstwa i tym samym jest interesująca dla hakerów.

- Nasze doświadczenie pokazuje, że pomimo prawie codziennych informacji o dokonywanych atakach hakerskich, firmy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na problem cyberbezpieczeństwa. Nadal główny problemem pozostają pracownicy, którzy nie wiedzą jak zachować bezpieczeństwo w sieci. Brak jest również kompleksowych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa – mówi Nowatkowski -  Zdecydowana większość systemów np. sprzedaży jest dostępna również w wersji mobilnej na smartfony i tablety. Pracownicy powinni mieć możliwość korzystania z nich w sposób bezpieczny poprzez prywatne i szyfrowane połączenia sieciowe, nawet przy korzystaniu z publicznych sieci wi-fi.

Każda osoba korzystająca z sieci powinna zadać sobie pytanie – jakie jest ryzyko? Co mogę stracić i na co jestem narażony. Indywidulanie, prawie każdy z nas dość szybko wymieni: dane osobowe i pieniądze. A firmy? Tu w grę wchodzi zdecydowanie więcej czynników i niebezpieczeństw, poczynając od wewnętrznej korespondencji, poprzez dane finansowe, na danych klientów kończąc.

Czy warto więc ryzykować? Może po prostu dajmy się przekonać i masowo korzystajmy z oferowanych przez specjalistów rozwiązań.