Lalka, która szpieguje dzieci

2017-02-21 12:56:51

Kilka dni temu niemiecki rząd poinformował poprzez Federalną Agencję ds. Sieci, że popularna zabawka – lalka My Friend Cayla – jest poważnym zagrożeniem dla naszej prywatności i bezpieczeństwa. Lalka została wyposażona w kamery, mikrofony i łączy się z Internetem za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony. 

W jaki sposób działa lalka? Dziecko zadaje lalce pytanie, które konwertowane jest na tekst, a następnie internet przeszukiwany jest w poszukiwaniu odpowiedzi. 

- Możemy bardzo łatwo wyobrazić sobie,  w jaki sposób takie działanie może wpływać na naszą prywatność – mówi Łukasz Nowatkowski z firmy G DATA Software – Treści, które są wyszukiwane mogą w najlepszym razie posłużyć do kierowania do nas spersonalizowanych form reklamy. 

W najgorszym wypadku haker, włamując się do zabawki może śledzić każde nasze słowo, każdy nasz krok.

Jeszcze bardziej niebezpiecznym jest fakt, że śledzone mogą być nasze dzieci. Sprzedaż zabawki została już zabroniona w Niemczech. Głównie ze względu na fakt, że jej połączenie z siecią nie zostało prawidłowo zabezpieczone. 

- Współczesny świat to wszechobecne połączenia internetowe – mówi Łukasz Nowatkowski – Połączone jest już praktycznie wszystko od telewizorów, odtwarzaczy muzyki i wideo, po pralki i lodówki, a nawet samochody. Daje to ogromne pole do działania dla cyberprzestępców. 

Eksperci twierdzą, że pośrednio dzięki każdemu urządzeniu podłączonemu o naszej domowej sieci, haker może dostać się właśnie tam gdzie chce, czyli do naszych komputerów, tabletów i smartfonów. Tu grożą nam już bardzo realne i konkretne konsekwencje. 

- Między innymi, dlatego powinniśmy wykorzystywać oprogramowanie antywirusowe – mówi Łukasz Nowatkowski – Nie powinniśmy ograniczać się do darmowych wersji, ponieważ ich ochrona to jedynie złudzenie, a nie realna ochrona. 

Wobec takich zagrożeń działanie niemieckich władz, które ostrzegają przed bezkrytycznym wykorzystywaniem interaktywnych zabawek dla dzieci, wydaje się być jedynym słusznym działaniem. Tylko nasza świadomość i wiedza może ustrzec przed grożącymi niebezpieczeństwami.