Barometr zagrożeń na Androida pokazuje, że prawdziwa burza dopiero przed nami

2013-10-11 12:31:50

Eksperci z G Data SecurityLabs odnotowali 520 tysięcy nowych zagrożeń na system mobilny od Google w pierwszym półroczu 2013 roku. Dla cyberprzestępców system Android jest niekwestionowanym mobilnym celem numer jeden. Jak pokazuje najnowszy raport ekspertów z G Data w pierwszej połowie 2013 roku wykryto ponad 520 tysięcy nowych złośliwych programów na urządzenia mobilne z Androidem.

Wszechstronne konie trojańskie są najskuteczniejszą metodą wykorzystywaną przez sprawców do zwabienia użytkowników w pułapkę złośliwego oprogramowania. Opracowując szkodliwe aplikacje ich twórcy coraz częściej używają skomplikowanych, dobrze maskujących się złośliwych kodów. Mają na celu uczynić swoje oprogramowanie jeszcze trudniejszym do analizy i wykrycia. Kolejną tendencją jest zwiększająca się liczba gotowych zestawów do tworzenie mobilnego malware’u, pozwalająca niedoświadczonym cyberprzestępcom na łatwe dokonywanie swoich ataków. Eksperci z G Data prognozują ponad trzykrotne zwiększenie liczby wykrytych zagrożeń oraz oczekują zmiany podejścia do samych ataków. Hakerzy skupią się na przeprowadzaniu działań długoterminowych.

Z liczbą 520 tysięcy nowych szkodliwych programów na Androida, liczba mobilnych zagrożeń osiągnęła swój kolejny rekord. Obecna zalew malware’u na system z zielonym ludzikiem to wynik dostępności prostych narzędzi do jego tworzenia. Dzięki zestawom dostępnych na podziemnych forach nawet niedoświadczeni cyberprzestęcpy są w stanie stworzyć swoje własne szkodliwe oprogramowanie do wykradania naszych pieniędzy” wyjaśnia Łukasz Nowatkowski dyrektor techniczny i ekspert ds. bezpieczeństwa G Data Software. „System Android w najbliższych miesiącach zachowa swoja dominującą pozycje w segmencie smartfonów oraz tabletów. Z tej przyczyny spodziewamy się ponad trzykrotnego wzrostu liczby nowych zagrożeń na ten system.

Stale rośnie liczba rejestrowanych przez G Data SecurityLabs aplikacji wyposażonych w doskonale zakamuflowane złośliwe funkcje. Badanie i analiza takich plików jest uciążliwa i bardzo utrudniona. Napastnicy zaczynają opierać swoje działania na długoterminowych schematach ataków. „Cyberprzestęcpy ukrywają złośliwe funkcje w zmodyfikowanych legalnych aplikacjach by użytkownik ich nie wykrył i nie odinstalował danej aplikacji. W skrócie oznacza to, że przestępcy dążą by szkodliwe funkcje ich oprogramowania były jak najdłużej aktywne na urządzeniach nieświadomych tej sytuacji właścicieli smartfonów i tabletów. Dłuższa żywotność złośliwej aplikacji to większy zarobek dla hakerów na usługach Premium SMS lub kradzieży poufnych.” – mówi Łukasz Nowatkowski z G Data.

Ponad pół miliona złosliwych aplikacji w 6 miesięcy

W pierwszej połowie roku pracownicy G Data SecurityLabs odnotowali 519 095 nowych złośliwych plików. Zestawiając to z drugą połową roku 2012 otrzymujemy wzrost na poziomie 180%! Liczba nowych szczepów złośliwych aplikacji uległa podwojeniu do 454. Trojany stanowią ponad 86% wszystkich sklasyfikowanych złośliwych plików.

Prognozy na najbliższe miesiące:

  • Trzykrotny wzrost liczby nowych zagrożeń na Androida. Liczba nowych szkodliwych plików będzie dotrzymywała kroku popularności systemu mobilnego od Google. Eksperci G Data SecurityLabs przewidują potrojenie tej liczby.
  • Wzrost popularności zestawów do tworzenia mobilnego malware’u. Rozwój i sprzedaż narzędzi do sporządzania złośliwych aplikacji wciąż będzie lukratywnym przedsięwzięciem dla zaawansowanych cyberprzestępców. Dzieje się tak za sprawą dużej rzeszy przestępców chcących rozpocząć kryminalną karierę w sieci bez wiedzy programistycznej. Tradycyjne grupy przestępcze już od pewnego czasu interesują się przeniesieniem części swych interesów do wirtualnego świata.
  • Hakerzy coraz lepiej się ukrywają. Złośliwe funkcje w zmanipulowanych przez przestęcpów legalnych aplikacjach będą jeszcze lepiej kamuflowane niż dotychczas. Ich twórcy maskują swoje działania zarówno w samym kodzie programu czyniąc jego analizę i wykrycie przeprowadzonych zmian trudniejszymi do przeprowadzenia. A także w samych funkcjach i uprawnieniach aplikacji, by użytkownik jak najdłużej był nieświadomy instalacji zmanipulowanej aplikacji na swoim urządzeniu.

Pełny raport G Data Mobile MalwareReport “Półroczny raport zagrożeń styczeń czerwiec 2013” do pobrania TU

G Data MobileSecurity 2 zapewnia niezawodne zabezpieczenie przed programami szkodliwymi dla urządzeń mobilnych oraz ochronę w czasie rzeczywistym w trakcie korzystania z Internetu za pomocą smartfonu lub tabletu. Oprócz tego program daje m.in. możliwość zablokowania osób nękających telefonami i wysyłających uciążliwe SMS-y, zaś powiązane z tym rozmowy i wiadomości zostaną zabezpieczane hasłem. Użytkownicy korzystający z urządzeń zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, mogą w ten sposób m.in. oddzielnie chronić swoje kontakty biznesowe.

Posiadacz urządzenia mobilnego ma możliwość zabezpieczenia się przed bardzo poważnymi skutkami utraty lub kradzieży: program umożliwia ponowne odnalezienie urządzenia lub też zdalne usunięcie zablokowanych danych w celu ochronienia ich przed dostępem ze strony osób trzecich. W ten sposób urządzenia mobilne są w optymalny sposób chronione.

Już dziś zabezpiecz swoje urządzenie z Androidem programem G Data MobileSecurity 2