Post Image

Aktywna ochrona przed exploitami

2020-04-29 10:35:00

Kojarzysz może Jengę? To takie drewniane klocki, które ustawia się jeden na drugim. Powstaje z nich wysoka wieża a cała zabawa polega na pojedynczym wyciąganiu elementów ze środka budowli i stawianiu ich na szczycie tak długo, aż konstrukcja nie runie. To całkiem popularna gra, jednak w jaki sposób to się ma do bezpieczeństwa w Internecie?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, budując tę wieżę wyciągamy klocki z jej środka. W efekcie mamy do czynienia z tworem pełnym dziur i luk. Wystarczy jeden nieszczęśliwy ruch, żeby całość zawaliła się z kretesem. Tak niepełna konstrukcja po prostu nie ma racji bytu. Podobnie jest z sieciami i oprogramowaniem komputerowym. Całość wygląda bardzo stabilnie, jednak wystarczy choć jedna luka w systemie, żeby się zachwiał. Taka jedna luka - exploit - jest już w zupełności wystarczająca do przeprowadzenia ataku przez hakerów. Polega on na przedarciu się złodzieja do systemu komputera. Umożliwia mu to właśnie otwarta droga w postaci dziury w systemie. Oczywiście producent stara się nakleić na nią łatę jak najszybciej. Jednak od momentu, gdy się o tym dowie, do chwili naprawienia problemu mija trochę czasu. Niestety często to cyberprzestępcy są szybsi. 

Żeby nie dać się złapać na ten rodzaj ataku, nigdy, ale przenigdy nie możesz odkładać aktualizacji na później. Nie ignoruj komunikatów. Aktualizacje są właśnie po to, żeby wprowadzać poprawki. Klikanie w okienko “przypomnij później” jest surowo zabronione! Musisz też uważać na wiadomości mailowe, ponieważ to one często są najszybszym sposobem dostania się do twojego komputera dla hakerów. No i jeszcze jedno - najbardziej pomocny będzie dobry program antywirusowy. Stosując się do tych wytycznych, możesz uniknąć srogiego Avada Kedavra.

Program antywirusowy G DATA posiada w swojej ofercie moduł aktywnej ochrony przed exploitami. Oznacza to, że antywirus stale działa na urządzeniu, skanując je i sprawdzając, czy nie pojawiły się żadne nowe zagrożenia. W momencie rozpoznania problemu, antywirus skutecznie się z nim rozprawia. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jaki antywirus wybrać, do utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa - program antywirusowy G DATA. 

Media: